Psychologie barev

Psychologie barevBílá – Bílá barva je známá jako barva nevinnosti a čistoty. Rovněž také působí vzdušně, pomáhá temné místnosti se rozsvítit a opticky zvětšit. Ale na druhou stranu, všeho moc škodí a představa bílého koberce a dítěte s čokoládou…Žlutá – Žlutá povzbuzuje, osvobozuje, působí vesele a navozuje teplo. Tato barva poutá pozornost, ale také unavuje oči, v extrémních případech může dokonce zhoršit zrak a vidění. Žlutá barva evokuje hněv, frustraci. Podle proběhlých výzkumů děti v místnosti vymalované na žluto častěji pláčou.Oranžová – Slunečná oranžová je mezistupeň mezi červenou a žlutou. Je to velice teplá, veselá, hravá barva, která vyvolává pocit radosti. Pobyt v oranžové místnosti je velmi příjemný, avšak u některých dětí může vyvolat agresi a neklid.Červená – Červená se nedoporučuje pro barvu stěn dětského pokoje, neboť je to velice akční, dobrodružná barva, při které se špatně usíná. Tato barva je plná energie, spojuje se s nebezpečím a láskou. Červená je však vhodná pro barvu doplňků, například dekoračních polštářků, dětských židliček apod.Růžová – Bývá spojována se vztahy a láskou. Jemnější a decentnější odstíny působí uklidňujícím dojmem. Růžová vyjadřuje ženskost, romantiku a chlapci či muži s oblibou v této barvě bývají považováni za zženštilé.Fialová – Purpurová ve všech odstínech působí velice melancholicky, neklidně a znepokojivě. V malém množství je však fialová optimální barvou dekorací do dívčích pokojíčků.

Modrá – Modrá barva je známá pro své uklidňující účinky. Navozuje pohodu, bezpečí, úspěch, ale pro své chladné odstíny není příliš veselá. Příliš modré může způsobit deprese a sklíčenost.Zelená – Zelená je obdobně jako modrá velice uklidňující barva, která navozuje pocit bezpečí, klidu a štěstí. Podle výzkumů může tato přátelská barva zlepšit čtení u dětí. Zelený pokoj je velice zklidňující a uvolňující.

Hnědá – Zemitá hnědá barva je spojována s tradicí a domovem. Je velice usedlá a klasická, hnědá je barva jistoty a pořádku. Chceme-li tuto barvu dostat do dětského pokoje, stačí zvolit přírodní dřevěný nábytek. Hnědé odstíny se dobře hodí ke všem ostatním barvám, jsou tedy vhodné do dívčího i chlapeckého pokojíčku.Šedá – Šedá barva je vnímána jako chladná, formální a nevýrazná barva bez emocí a evokuje pracovitost a preciznost. V kombinaci s výraznými barevnými prvky je však skvělou volbou do dětského pokoje pro chlapce i dívky.Černá – Do dětských pokojů se černá a příliš temné barvy nehodí, protože mohou působit smutně. Černá je barvou vzdoru a odporu, proto ji mají v oblibě teenageři, kteří se snaží najít svou cestu a styl.

 

Zpět do obchodu