Jak vybrat garnýž

Funkce garnýží je dnes jak plně praktická, tak dekorativní a jejich výběr není limitován jako dříve. V obchodech najdeme nepřeberné množství typů garnýží a jejich různá provedení. Tento krátký článek je průvodce, jak vybrat garnýž. Postupujme následovně:

Do jakého prostoru garnýže přijdou?

I když prostor není třeba zařízený, je nutné mít vizi, jak bude vypadat. Podle ní se musíme řídit. Jaký prostor garnýží vybavujeme?

 1. Domácnost – každá domácnost má individuální styl, ale běžně dostačují garnýže dřevěné. O něco modernější jsou pak kované garnýže a mix kov/dřevo.
 2. Kancelář – moderní a oblíbené jsou především garnýže hliníkové, pak kovové. Levnou variantou jsou garnýže kolejnicové(jedno až trojřadé).
 3. Chatu – postačují jednodušší typy dřevěných nebo plastových (k plastovým lze dokoupit imitaci dřevěného vzhledu).
 4. Veřejné prostory (např. společenská místnost penzionu) - velmi reprezentativní je mix dřevo/kov.

K jakému účelu chceme garnýže použít?

 • Dekorativní

Výběr garnýží ovlivní vzhled místnosti nejen svým materiálem a zdobením, ale může výrazně ovlivnit i celkový prostor. Pokud máme malá okna, při volbě dlouhých garnýží opticky prostor oken zvětšíme. Délku lze zvolit i přes celou stěnu, což v kombinaci s vhodnými závěsy dodá luxusní  a honosný vzhled celé místnosti.

Je vhodné abychom je také opatřili dobře zvolenými koncovkami a podle potřeby zvolili spravný průměr záclonových tyčí. Zda vyžadujeme, aby garnýže byly dominantní či spíše nenápadné. Podle toho také volíme průměr tyčí.

 • Funkční

 Při výběru je třeba dopředu určit, jaké závěsy, a také kolik jich budeme potřebovat.

Prvním základním dělením je počet kolejnic. Budeme mít pouze jednu vrstvu nebo chceme kombinovat záclony se závěsy?

Podle počtu řad garnýže rozdělujeme na:

 1. Jednořadé – vhodné pouze pro záclony nebo závěsy
 2. Dvouřadé – první řadu použijeme na záclony, druhou na závěsy

Okrasné záclonky jsou lehké a není pro ně třeba volit tolik pevné a silné garnýže. Naopak pokud nám jde o silné závěsy, které budou spolehlivě stínit a izolovat teplo, pak jsou silné a pevné garnýže na místě. Vhodné je potom i uvažovat o roztahování a zatahování závěsů – čím častěji se závěsy pracujeme, tím snazší by měl být pohyb po kolejnici. 

Jak si přejeme garnýž uchytit?

 1. Uchycení do stropu
 2. Uchycení do stěny

U obou variant promysleme, jak vysoko nad oknem garnýž bude. Nezapomeňme také zkontrolovat, zda jsou stěna/strop dostatečně pevné a rovné.

Tipy nakonec:

 • Pro menší okenní otvory zvolme minigarnýže nebo vitrážky. Na výběr jsou také teleskopické garnýže, které přizpůsobíme potřebnému rozměru.
 • Pořizujeme-li dlouhou garnýž, dbejme na to, aby byla i dostatečně široká, jinak hrozí riziko prohýbání.
 • Potřebujeme opticky zvětšit okenní prostor? Pořiďme si delší garnýž. Ta překryje část zdi a okno tak bude působit větší.

 

Zpět do obchodu