Jak vybrat garnýž

Funkce garnýží je dnes jak plně praktická, tak dekorativní a jejich výběr není limitován jako dříve. V obchodech najdeme nepřeberné množství typů garnýží a jejich různá provedení. Tento krátký článek je průvodce, jak vybrat garnýž. Postupujme následovně:

Do jakého prostoru garnýže přijdou?

I když prostor není třeba zařízený, je nutné mít vizi, jak bude vypadat. Podle ní se musíme řídit. Jaký prostor garnýží vybavujeme?

 1. Domácnost – každá domácnost má individuální styl, ale běžně dostačují garnýže dřevěné. O něco modernější jsou pak kované garnýže a mix kov/dřevo.
 2. Kancelář – moderní a oblíbené jsou především garnýže hliníkové, pak kovové. Levnou variantou jsou garnýže kolejnicové(jedno až trojřadé).
 3. Chatu – postačují jednodušší typy dřevěných nebo plastových (k plastovým lze dokoupit imitaci dřevěného vzhledu).
 4. Veřejné prostory (např. společenská místnost penzionu) - velmi reprezentativní je mix dřevo/kov.

K jakému účelu chceme garnýže použít?

 • Dekorativní

Výběr garnýží ovlivní vzhled místnosti nejen svým materiálem a zdobením, ale může výrazně ovlivnit i celkový prostor. Pokud máme malá okna, při volbě dlouhých garnýží opticky prostor oken zvětšíme. Délku lze zvolit i přes celou stěnu, což v kombinaci s vhodnými závěsy dodá luxusní  a honosný vzhled celé místnosti.

Je vhodné abychom je také opatřili dobře zvolenými koncovkami a podle potřeby zvolili spravný průměr záclonových tyčí. Zda vyžadujeme, aby garnýže byly dominantní či spíše nenápadné. Podle toho také volíme průměr tyčí.

 • Funkční

 Při výběru je třeba dopředu určit, jaké závěsy, a také kolik jich budeme potřebovat.

Prvním základním dělením je počet kolejnic. Budeme mít pouze jednu vrstvu nebo chceme kombinovat záclony se závěsy?

Podle počtu řad garnýže rozdělujeme na:

 1. Jednořadé – vhodné pouze pro záclony nebo závěsy
 2. Dvouřadé – první řadu použijeme na záclony, druhou na závěsy

Okrasné záclonky jsou lehké a není pro ně třeba volit tolik pevné a silné garnýže. Naopak pokud nám jde o silné závěsy, které budou spolehlivě stínit a izolovat teplo, pak jsou silné a pevné garnýže na místě. Vhodné je potom i uvažovat o roztahování a zatahování závěsů – čím častěji se závěsy pracujeme, tím snazší by měl být pohyb po kolejnici. 

Jak si přejeme garnýž uchytit?

 1. Uchycení do stropu
 2. Uchycení do stěny

U obou variant promysleme, jak vysoko nad oknem garnýž bude. Nezapomeňme také zkontrolovat, zda jsou stěna/strop dostatečně pevné a rovné.

Tipy nakonec:

 • Pro menší okenní otvory zvolme minigarnýže nebo vitrážky. Na výběr jsou také teleskopické garnýže, které přizpůsobíme potřebnému rozměru.
 • Pořizujeme-li dlouhou garnýž, dbejme na to, aby byla i dostatečně široká, jinak hrozí riziko prohýbání.
 • Potřebujeme opticky zvětšit okenní prostor? Pořiďme si delší garnýž. Ta překryje část zdi a okno tak bude působit větší.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení