Funkce garnýží je dnes jak plně praktická, tak dekorativní a jejich výběr není limitován jako dříve. V obchodech najdeme nepřeberné množství typů garnýží a jejich různá provedení. Tento krátký článek je průvodce, jak vybrat garnýž. Postupujme následovně:
Do jakého prostoru garnýže přijdou?
I když prostor není třeba zařízený, je nutné mít vizi, jak bude vypadat. Podle ní se musíme řídit. Jaký prostor garnýží vybavujeme?
- Domácnost – každá domácnost má individuální styl, ale běžně dostačují garnýže dřevěné. O něco modernější jsou pak kované garnýže a mix kov/dřevo.
- Kancelář – moderní a oblíbené jsou především garnýže hliníkové, pak kovové. Levnou variantou jsou garnýže kolejnicové(jedno až trojřadé).
- Chatu – postačují jednodušší typy dřevěných nebo plastových (k plastovým lze dokoupit imitaci dřevěného vzhledu).
- Veřejné prostory (např. společenská místnost penzionu) - velmi reprezentativní je mix dřevo/kov.
K jakému účelu chceme garnýže použít?
-
Dekorativní
Výběr garnýží ovlivní vzhled místnosti nejen svým materiálem a zdobením, ale může výrazně ovlivnit i celkový prostor. Pokud máme malá okna, při volbě dlouhých garnýží opticky prostor oken zvětšíme. Délku lze zvolit i přes celou stěnu, což v kombinaci s vhodnými závěsy dodá luxusní a honosný vzhled celé místnosti.
Je vhodné abychom je také opatřili dobře zvolenými koncovkami a podle potřeby zvolili spravný průměr záclonových tyčí. Zda vyžadujeme, aby garnýže byly dominantní či spíše nenápadné. Podle toho také volíme průměr tyčí.
-
Funkční
Při výběru je třeba dopředu určit, jaké závěsy, a také kolik jich budeme potřebovat.
Prvním základním dělením je počet kolejnic. Budeme mít pouze jednu vrstvu nebo chceme kombinovat záclony se závěsy?
Podle počtu řad garnýže rozdělujeme na:
- Jednořadé – vhodné pouze pro záclony nebo závěsy
- Dvouřadé – první řadu použijeme na záclony, druhou na závěsy
Okrasné záclonky jsou lehké a není pro ně třeba volit tolik pevné a silné garnýže. Naopak pokud nám jde o silné závěsy, které budou spolehlivě stínit a izolovat teplo, pak jsou silné a pevné garnýže na místě. Vhodné je potom i uvažovat o roztahování a zatahování závěsů – čím častěji se závěsy pracujeme, tím snazší by měl být pohyb po kolejnici.
Jak si přejeme garnýž uchytit?
- Uchycení do stropu
- Uchycení do stěny
U obou variant promysleme, jak vysoko nad oknem garnýž bude. Nezapomeňme také zkontrolovat, zda jsou stěna/strop dostatečně pevné a rovné.
Tipy nakonec:
- Pro menší okenní otvory zvolme minigarnýže nebo vitrážky. Na výběr jsou také teleskopické garnýže, které přizpůsobíme potřebnému rozměru.
- Pořizujeme-li dlouhou garnýž, dbejme na to, aby byla i dostatečně široká, jinak hrozí riziko prohýbání.
- Potřebujeme opticky zvětšit okenní prostor? Pořiďme si delší garnýž. Ta překryje část zdi a okno tak bude působit větší.