Jak správně objednat záclony

Jak správně objednat záclony

Jak správně objednat šířku záclony?

Zaměření záclony je velice důležité. Musíme počítat i s pár centimetry navíc. 
Při zjišťování správných rozměrů je důležité změřit celkovou šířku plochy, kterou budete chtít záclonou zakrýt. 
Jelikož existují různé výšky a vzory záclon, je jen na Vás, jakou si vyberete. Záclona může být v provedení pouze k parapetu a nebo v provedení až a zem, což tvoří velmi zajímavou variantu designu.
Poté, co zjistíte šířku plochy, a to podle délky garnýže nebo samotné šířky okenního prostoru, je potřeba na základě zjištěného údaje vypočítat šířku záclony.
Záleží přitom na řasení, které u záclony chcete mít. U klasické záclony by řasení mělo být dvou- až trojnásobné.
Po výpočtu ještě přidejte kolem osmi až deseti centimetrů, které budou sloužit k založení boků záclony.

Praktický příklad:
Pokud je okno široké 2 metry, měla by šířka záclony být minimálně dvojnásobná, tedy 4 metry. K tomu připočtete ještě zmíněných osm až deset centimetrů na boky.
Výše uvedeným výpočtem zjistíte šířku záclony.

Jak na výšku?

Důležitá je však také výška záclony. Zde je zapotřebí brát v potaz nejenom samotnou délku od tyče k zemi, případně k parapetu, ale počítejte také s tím, že několik centimetrů navíc ubere na délce založení záclony, např. okolo 6 cm založení na tzv. tunýlek. Poslední trendy a módní směry se stále více odklání od standardního zaměřování výšky záclon k parapetu nebo na zem. Lidé např. volí i výšku záclony třeba jen do půlky prosklené části okna, aby vynikly květiny na parapetu.
V případě nejvíce využívaných záclon, které se věší na háčky nebo žabky k tyči, je nutné počítat s délkou záclon o pár centimetrů nižší právě o výšku háčků, nebo žabek. Jestliže chceme záclonu až na zem, je nutné od vzdálenosti garnýže od země ještě odečtěte několik centimetrů cca 2 -3, aby se záclony po zavěšení nedotýkala podlahy.

Jak tedy zjistit rozměry záclony:

- šířka záclony

1) změřit šířku prosklené části okna
2) zjištěnou šířku zdvoj až ztrojnásobit
3) připočítat 8-10 cm

Zpět do obchodu